Nem gombfelvarráshoz :) Nemrég utamba került egy ilyen, gyorsan lefotóztam, de állítólag jópárat találni még Zürichben. Nekem nem tűnt fel, hogy mi, mert nem cigizek, és még az szokott hasonlóan kinézni. Bár konkrétan még a light drogok sem legálisak (csak megtűrtek) Svájcban, az ország már régóta próbálja pozitívan megközelíteni a helyzetet, a megoldásra koncentrálva. Sok helyen a téma a szőnyeg alatt hever, vagy a helyes-helytelen erkölcsi kérdése mentén alkot értelmetlen vallásháborút. Itt talán egyszerűbben gondolkoznak az emberek, tudják, mit akarnak és mit nem. Nem akarnak bűnözőket, drogosokat az utcákon, hullákat és fertőző betegeket. Ezért már többféle kísérletbe fogtak, a 90-es évek elején egy kijelölt park is volt, ahol a drogosok lőtték maguk, de ezt bezárták. Ami sikeresebbnek tűnt, és szintén már a 90-es évek óta létezik, az a tűcsere, és persze, a leszoktató programok, a methadon-kezelés. Egy másik ötlet a fixerraumok, a belövőszobák voltak (vagy svájciul fixerstübli), ahol biztonságos, higiénikus helyen (lehetőleg a turistáktól távol) lehetett elvégezni a dolgot. Ez utóbbi úgy tűnt, szintén segít az ártalomcsökkentésben, a németek is követték a példát. A tűcsere program, a steril pakkok árusítása pedig magától értetődő módon gátolja a fertőzések (elsősorban HIV) terjedését. A svájci-német drogos szaknyelvhez nem értek, de ha jól veszem ki a fentit, 2 frankért egy 4 tűs, filteres, alkoholos, NaCL-os és egyéb dolgokkal teli packot lehet kapni.
Van még egy érdekes, svájci megoldás a heroinfüggők problémájára, amit még 1994-ben kezdtek el, és bizony olyan "sikeres", hogy máig működik: a szer orvosi adagolása. Ez a kísérleti program tavaly lett véglegesen a törvénybe rögzítve, amikor is 68% többséggel megszavazták. Azóta több város ill. ország is követni próbálja a példát, holland, kanadai, ausztrál kísérletek mellett a dán és a német kormány is mellette döntött. Olyanok kaphatják meg orvosi rendelvényre az adagukat, akik bizonyítottan képtelenek elhagyni a cuccot (több leszoktató programon átestek bukással). Itt most könnyű lenne etikai irányba vinni a kérdést, de a praktikum oldaláról nézve ennek a steril körülmények, betegségek terjedésének meggátolása mellett több társadalmi haszna is felmerült. Egyik, hogy így nem kell súlyos bűncselekmények árán hozzájutni. Az illető egészségi állapota, a drog mennyiség és a minőség kontrollálható, elkerülhetők a szennyezett szertől vagy túladagolástól bekövetkező halálesetek. A vizsgálatok azt is kimutatták, hogy ilyen körülmények közt elég a szintentartás, nem kellett növelni az adagot, és a jelentkezők nagy része valamilyen mértékben a szociális életén is javítani volt képes (kisebb részük vált munkanélkülivé), illetve sokan léptek át innét leszoktató programokba. Ez persze, tüneti kezelés, nem oldja meg azokat a problémákat, amelyek idáig vezetnek, és amelyekkel szemben a tiltás és a bűntetés sem hozott még sehol igazi eredményt, de mindent egybevéve nekem szimpatikusabb az ilyen pragmatikus megközelítés, mint a parttalan, elméleti viták.
További olvasnivalók:
http://fu.web.elte.hu/drogeria/cikk/0251mancs0202.html
http://drogriporter.hu/node/1144
http://drogriporter.hu/hu/node/1067
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.