Kik is a svájciak?
7.5 milliós lakosság - 1.5 millió regisztrált külföldi (nagy részük ex-jugó vagy olasz). Az állampolgárok nagy része is "külföldi", a svájci nemzetiségűek száma csak 6.5 millió, amiből 600.000 más országokban él. A matek szálat már elvesztettem, de összességében több, mint 20%-a külföldi a lakosságnak, ami Európában a legmagasabb ilyen arány, kétszerese pl. a németekének. Ez persze nagy vitákat eredményez a különböző oldalon álló pártok közt, mert míg a gazdaság rászorul a külföldiekre, a társadalom nem annyira, hiszen pl. az összes bűncselekmény közel felét ők követik el (különösen a volt jugoszláv menekültek). A svájci nemzetiségűek is több népcsoportból származnak, erre utal az is, hogy az országnak négy hivatalos nyelve van (német, francia, olasz és rétoromán).
Hogy maradhatunk az országban?
Turistaként max 3 hónapot lehetünk kint, évente összesen max. 6 hót, ha több részletben. Alkalmi munkavállalóknak, tanulóknak külön engedélyt kell kérni, és a letelepedőknél is sokféle "permit" lehet. A munkavállalást valamivel szabadabbá tették, mint régen volt, most már azonos elbírálás alá esünk a többi EU országgal, de néhány évig még kvóta szabályozza a kiadható engedélyek számát. Nézzük a lehetőségeket:
- milliomos sztárok. Ez a legegyszerűbb történet, fel kell mutatni 1 milla svájci frankot, és évi min. 150.000 CHF bevételt, ekkor tárt karokkal (és egy spéci B-permittel) várnak, és az adó is kedvező.
- rövid idejű munkvállalás: L-permitek. Max egy évre szól, lehet közben munkát és lakhelyet váltani, de csak azonnali bejelentéssel, az engedély a szerződésünk időtartamára szól, utána meghosszabbítható. Független munkavállalásra (munkáltató nélkül) nem jó.
- idénymunkásoknak A permit kell, erről nem sokat tudok, de gondolom, még kevesebbet "ér".
- állás. B-permit, a munkaadó kéri, ha megkapjuk, most már öt évre szól (régen évente kellett újítani). Egy kantonhoz tartozik, nem lehet elköltözni. Vonatkozik rá a családegyesítés, vagyis jár a feleségnek, gyereknek is. Élettársnak viszont csak akkor, ha homoszexuálisak vagyunk, ugyanis ez az egy elfogadható indok szerintük arra, hogy két együtt háló ember miért nem házas.
Munkavállalni egyébként úgy kell, hogy keresünk egy állást, kimegyünk interjúra (jó esetben fizetik az utat), és ha kellünk, beadják a kérvényt. Ha beleférünk a (megemelt) kvótába, és a cég nem tudott a pozícióra megfelelő svájci munkaerőt találni, akkor valószínűleg megkapjuk az engedélyt. Linkek: http://svajcimunka.lap.hu/
- C-permit. Ez már advanced szint, kb. olyan, mint az amerikai zöldkártya. 5 év után jár az itt dolgozó B-seknek, ez már megközelíti a svájci állampolgároknak járó jogokat, pl. lehet vele ingatlant vásárolni, céget alapítani, másodállást vállalni, munkanélküli segélyen tengődni. 5 évre szól. Ennek a kiadása nem automatikus, hanem sokféle okmányt kérnek hozzá. Például: mindenféle igazolások, hogy nem voltunk büntetve, nincs köztartozásunk, jófejek vagyunk, nem voltunk segélyen, és egy nyelviskolai papír is kellhet alap nyelvtudásról.
- állampolgárság: 12 év (legális) svájci tartózkodás után lehet igényelni, bizonyítva rátermettségünket. Persze a legegyszerűbb, ha svájcinak születünk, ehhez vagy a házasságban élő svácji szülők, vagy külön élő svájci anya kell. Ha csak apánk svájci és elvált, akkor bebuktuk. Az oszágban megszületni pedig végképp nem elég semmire.. Házasság: min. 3 éve (egy svácjival) házas és min. 5 éve Svájcban élő külföldi kérheti, a nyelvet nem kell tudni, de integrálódni kell a helyi viszonokhoz és nem lehet törvényszegő sem. Szóval, az itt élőknél 12 év kell, de a 10 és 20 éves életkor közötti évek duplán számítanak. Folyékonyan kell beszélni a helyi nyelvet, ismerni a svájci történelmet és szokásokat, beilleszkedni a társadalomba, betartani a törvényt. Ezekről mindenféle papírokat kérnek, illetve vizsgán kell bizonyítani a tudásunk. A helyi kantonok és közösségek ettől eltérő egyéb követelményeket is felállíthatnak. Ha netán svájci állampolgárrá válunk (lehet kettős- is), mehetünk mindenféle népszavazásra. Férfiként katonának is kötelező. Kaphatunk svájci útlevelet, szép piros és értékes.
A témában érdemes beszerzni az alábbi filmet: Die Schweizermacher (1978)
!!! A cikk írása óta több rendelet, szabály is változhatott, konkrét ügyben nézz utána a neten, hivatalokban !!!
Az utolsó 100 komment: